Z ostatniej chwili

Białaczka kotów

Białaczka to choroba wirusowa, a wywołuje ją wirus białaczki kociej (FeLV). Szerzy się on drogą pokarmową – przede wszystkim dzięki wydzielinom takim jak ślina i wydalinom w postaci fekaliów, a także drogą kropelkową (łzy czy wydzielina z nosa). Nadzwyczaj mocno narażone są koty przebywające w większych grupach - korzystanie tych samych misek z wodą i jedzeniem oraz kuwety, wspólna pielęgnacja, walki między kotami to sprzyjające białaczce okoliczności. Pojawiają się również zakażenia śródmaciczne od kotek karmiących wraz z mlekiem oraz w okresie krycia, ale to mniej powszechne metody roznoszenia się wirusy. Wirus białaczki kociej ma cechy wspólne z komórkami szpiku, a w organizmie roznosi się przez organizmie płytki krwi oraz krwinki białe.

 

Zazwyczaj opiekunowie odwiedzają wraz z pupilem gabinet weterynaryjny z powodu bardzo ogólnych objawów, które są częstymi towarzyszami białaczki. Chodzi o apatię, zaprzestanie pielęgnacji futra czy zmniejszony apetyt lub nawet jego brak. Waga kota ulega zmniejszeniu, spada także jego odporność na infekcje.

 

Objawy

 

Dla większej czytelności podzielmy objawy w zależności do tego, co wirus atakuje.

 

-przewód pokarmowy i wątroba: istnieją szanse na zapalenie jamy ustnej, wywołane zakażeniami oportunistycznymi. Standardowe są biegunka oraz wymioty. Błony śluzowe potrafią ulec zażółceniu, na skutek współistniejącej żółtaczki.

 

-układ oddechowy: nieraz dochodzi do wtórnych infekcji nieżytowych nosa lub zapalenia płuc. Nieobce są duszności w związku z powiększonymi węzłami chłonnymi. W jamie opłucnej gromadzi się wysięk, co utrudnia oddychanie.

 

-układ moczowy: zauważyć można zwiększoną ilość oddawanego moczu przez kota (także poza kuwetę) i nocne nietrzymanie moczu. Grozi też niewydolność nerek.

 

-zmysł wzroku: rozwijający się chłoniak gałki ocznej jest w stanie doprowadzić do zmętnienia rogówki, zwężenia źrenicy i kurczu powiek.

 

-układ rozrodczy: u kotek ciężarnych może dojść do nagłych ronień, rodzenia martwych płodów, a potem do niepłodności.

 

-układ nerwowy: najpowszechniejszymi objawami będą nierównomierne rozszerzenie źrenic, niezborność, porażenie czterech kończyn, sztywność kończyn tylnych i ogólne zmiany w zachowaniu się zwierzęcia.

 

-Chłoniaki to głównie spotykane nowotwory w przebiegu białaczki kotów, a konkretniej chłoniaki śródpiersia, chłoniaki wieloogniskowe oraz chłoniaki przewodu pokarmowego.

 

Rozpoznanie

 

Weterynarz zobligowany będzie do przeprowadzenia wielu badań, aby stwierdzić zakażenie wirusem białaczki u kota. Odbywają się badania krwi (morfologia i biochemia), a w pewnych sytuacjach też badania obrazowe (USG , RTG) – w chwili podejrzenia przemian guzowatych w przebiegu chłoniaka - i również, co oczywiste, badania specjalistyczne potwierdzające obecność wirusa. Można potwierdzić wirusowy antygen p27 w płytkach krwi i krwinkach białych (neutrofilach) podczas badania serologicznego. Test ELISA pozwala dokładnie zbadać krew, surowicę, łzy i śliny. Trzeba mieć niestety świadomość tego, że koty z trwałą wiremią umierają do trzech lat.

 

Jak zapobiegać?

 

Optymalnie jest nie wypuszczać kotów na zewnątrz oraz chronić je przed walkami z innymi kotami. Trzeba też izolować osobniki seropozytywne dla dobra seronegatywnych – dotyczy to na przykład osobnych kuwet. Szczepienia ochronne przeciwko białaczce konieczne są u osobników nadzwyczaj mocno narażonych na zakażenie oraz u czworonogów wychodzących na zewnątrz. Wypada więc pamiętać o wprowadzeniu do organizmu właściwych przeciwciał oraz może smutnej, ale korzystnej dla kota izolacji od części innych kotów i czynników środowiskowych.

O nas

logo-footer

Wszystko dla miłośników kotów. Wskazówki, porady i informacje dotyczące pielęgnacji kocich czworonogów. Zapraszamy!

Często czytane

Panleupoenia kotów
Białaczka kotów
Cukrzyca u kotów

Kot i ciąża
Nieuleczalny FIV u kotów
FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów
© Copyright dniplodne.info.pl All Rights Reserved.