Z ostatniej chwili

Biegunka u kota

Biegunka to niezwykle uciążliwa kwestia dla zwierzęcia oraz jego opiekuna. Powodów tego stanu jest bardzo wiele, więc warto zapoznać się z przyczynami tej przypadłości oraz poznać sposoby jej zapobiegania. Biegunka u kota to w większości przypadków rzecz o łagodnym charakterze. Nie zawsze jednak bywa tak dobrze - nieraz taki stan zdrowia staje się jedynie objawem zdecydowanie bardziej szkodliwego procesu w organizmie czworonoga. Szczególnie młodych osobników walka z biegunką może odcisnąć się w bardzo odczuwalny sposób na ogólnej kondycji. Przewlekła biegunka wycieńcza kota, a dzieje się tak poprzez postępujące odwodnienie i towarzyszącą mu znaczną utratę elektrolitów. Zwierzęta w okresie rozwolnienia dręczone są też niekomfortowymi dla nich podrażnieniami jelit oraz odbytu.

 

Przyczyny biegunki u kotów

 

Mamy do czynienia z olbrzymią wręcz liczbą przyczyn będących w stanie wywołać biegunki u kotów. Może to być efekt złej diety i alergii pokarmowych, ale też infekcje wirusowe i bakteryjne, a nawet poczucie stresu związane z nowym otoczeniem. Te czynniki warto uzupełnić o krótką, ale przydatną listę innych potencjalnych powodów dla dolegliwości u czworonoga:

 

-nieświeże i popsute jedzenie

 

- stan zatrucia pokarmowego

 

-podanie krowiego mleka (zawarta w nim laktoza jest nietrawiona przez koci żołądek)

 

-panleukopenia kotów (należy mieć świadomość istnienia tej choroby)

 

-zmiana karmy

 

-leczenie antybiotykami oraz innymi lekami doustnymi

 

-nowotwory

 

-podrażnione jelita oraz ich stany zapalne (które same w sobie mogą być rezultatami biegunek)

 

W przypadku, gdy widoczne dla nas staje się to, że pupil męczy się z biegunką, to nie powinniśmy leczyć go domowymi sposobami – nie przyniosą pożądanych skutków. Zamiast tego trzeba szybko skonsultować się lekarzem weterynarii, bo może to być objaw wspomnianej panleukopenii. Najważniejsze dla zatrzymania biegunki będzie oczywiście określenie jej przyczyny. Wpadanie w panikę to jednak mało rozsądne z naszej strony podejście, bo często to jedynie reakcja na niewłaściwą lub zmienioną karmę.

 

Jak leczyć kocią biegunkę?

 

Uwalnianie kota od biegunki musi ubiegać pod znakiem konsultacji ze specjalistą. Dopiero po niej wiemy o tym, co wywołuje stan, jak z nim walczyć i ile potrzeba na to czasu. W przypadku wystąpienia możliwości poważnej dolegliwości, gdzie biegunka to tylko jej pomniejszy rezultat, to weterynarz zapewne zleci badania kału i krwi kota oraz skieruje go na przebadanie przez EKG.

 

Najlepiej, gdy powodem złego stanu ulubieńca jest jedynie zatrucie bądź negatywna reakcja na zmianę karmy. Wtedy sytuację bardzo łatwo możemy zmienić jedynie dobierając lepszą dietę pod preferencje pupila. Składać się będzie głównie z gotowanego mięsa drobiowego i ryżu, ponieważ ma on przydatne właściwości wchłaniające. Zrezygnować trzeba z suchej karmy, która podrażnia jelita kota. Do picia poleca się wtedy przede wszystkim wodę mineralną.

 

Inaczej przebieg wygląda – przede wszystkim nieco dłużej – przy infekcjach wirusowych lub dużym odwodnieniu się naszego czworonoga. W przypadku tej drugiej okoliczności lekarz weterynarii głównie uzupełnia braki w pożywieniu i nawadnianiu dzięki dobraniu właściwej kroplówki wypełnionej roztworem soli fizjologicznej. Niekiedy weterynarz posuwa się do wprowadzenia do organizmu kota węgla aktywnego lub innego leku przeciwbiegunkowego. My co najwyżej będziemy potem musieli zadbać o realizację jego zaleceń w pełnym wymiarze, aby dać upragnioną ulgę mieszkańcowi naszego domu czy podwórka.

O nas

logo-footer

Wszystko dla miłośników kotów. Wskazówki, porady i informacje dotyczące pielęgnacji kocich czworonogów. Zapraszamy!

Często czytane

Panleupoenia kotów
Białaczka kotów
Cukrzyca u kotów

Kot i ciąża
Nieuleczalny FIV u kotów
FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów
© Copyright dniplodne.info.pl All Rights Reserved.