Z ostatniej chwili

Brak apetytu u kota

Sytuacja, gdy kot nagle przestaje jeść i brakuje mu jakiegokolwiek apetytu z pewnością niepokoi. Brak chęci jedzenia u kota ma sporo przyczyn, a w dodatku są często trudne do zdiagnozowania bez odpowiednich badań. Dłuższy okres unikania posiłków negatywnie wpłynie nie tylko na stan fizyczny, ale i psychiczny ulubieńca. Koty są w stanie bez większych urazów prowadzić głodówkę maksymalnie do 48 godzin. Następnie ich wątroba zaczyna słabiej pracować, a to nieraz potrafi doprowadzić do poważnych schorzeń narządów wewnętrznych u pupila. Z tego powodu nie należy zwlekać z diagnozą schorzenia, tylko trzeba koniecznie udać się do weterynarza, aby przeprowadził diagnostykę.

 

Przyczyny

 

Często czynnikiem odbierającym apetyt kotu są zaparcia i problemy z pozbywaniem się pokarmu. Jedną z głównych przyczyn bywają kłaczki, które czworonóg przypadkiem połknął przy wylizywaniu sierści. Gdy dochodzi do zatamowania przewodu pokarmowego tzw. pilobezoarami, to koniecznym staje się zaaplikowanie zwierzęciu pasty odkłaczającej albo podsunięcie mu do poskubania odrobiny zwykłej trawy, bo doprowadza go ona do ważnych wtedy wymiotów.

 

Inny z popularnych powodów braku apetytu to zmiana dotychczasowej karmy. Z pewnością dobrze jest przygotować kota na ewentualną zmianę karmy różnicując mu posiłki, bo w przypadku braku dostępu do swojej standardowej kot może okazywać niezadowolenie i podejmować zupełnie dobrowolną, a nas niepokojącą głodówkę.

 

Najgorszą sytuacją w przypadku braku apetytu staje się faktyczna choroba kota. Brak konsumowania posiłków to tylko objaw. Wtedy możliwe jest to, że pupil się zatruł albo dręczą go kłopoty z chociażby nerkami, jelitami albo pyszczkiem i dziąsłami. Ból oraz brak sił sprawiają, że kot unika wprowadzania posiłków do swojego organizmu. Z takimi groźniejszymi niestety zaburzeniami łączą się nieraz wymioty oraz ślinienie kota, a także stan osowiałości i apatyczności zwierzęcia, a nawet utrata wagi. Przy łączeniu się z tymi objawami wizyta u weterynarza to konieczność, aby przeprowadzić badania takie jak USG.

 

Psychika zwierzęcia

 

Bardzo często to zmiany w otoczeniu kota mogą wpływać na to, że zaczyna rezygnować z posiłków i wpadać w depresję. Nietrudno dostrzec brak apetytu u ulubieńca, gdy gruntownie wyremontowaliśmy pokoje, przeprowadziliśmy się lub na jakiś czas zniknęliśmy z jego życia. Koty to stworzenia, które takie rzeczy potrafią przybić.

 

Inna z istotnych przyczyn swoistego postu to okres godowy u kotów. Koty wtedy nie skupiają się na niczym innym niż poszukiwanie partnera do rozmnożenia się, a więc także jedzenie staje się czymś mało ważnym. Najprościej będzie przeprowadzić u kota zabieg kastracji, aby ten naturalny stan nie powtarzał się i nie odbijał na zwyczajach czworonoga.

 

Czasem brak apetytu to chwilowa przypadłość u naszego pupila. Nie wywołuje żadnych powikłań ani nie ma groźnych dla niego przyczyn – słowem, wszystko jest takie, jakie powinno być. Nie oznacza to jednak tego, że kot zawsze głoduje tylko z mniej ważnych przyczyn, co już udowodniliśmy w tekście. Niekiedy jednak problem znika na drugi dzień, co oznacza, że zwierzę poradziło sobie z tą sytuacją lub nie była ona wcale czymś, co powinno wzbudzać w nas niepokój.

 

Dłuższe przejawy braku apetytu lub ich przeplatanie się z innymi niepożądanymi u pupila zachowaniami to jednak dosyć oczywisty powód, aby pofatygować się do weterynarza. To jedyny sposób, aby wykryć lub wykluczyć choroby i podjąć właściwe co do stanu kota zachowanie.

O nas

logo-footer

Wszystko dla miłośników kotów. Wskazówki, porady i informacje dotyczące pielęgnacji kocich czworonogów. Zapraszamy!

Często czytane

Panleupoenia kotów
Białaczka kotów
Cukrzyca u kotów

Kot i ciąża
Nieuleczalny FIV u kotów
FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów
© Copyright dniplodne.info.pl All Rights Reserved.