Z ostatniej chwili

Cukrzyca u kotów

Cukrzyca u kotów to przewlekła i stwarzająca duże zagrożenie choroba, a w dodatku jest niestety nieuleczalna. Chorującemu na nią pupilowi życie przedłużyć może jedynie widoczne zaangażowanie i poświęcenie opiekuna. To dręczące schorzenie o metabolicznej naturze. W trakcie jego przebiegu pojawia się upośledzenie przemiany węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej, a także zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej spowodowanej fragmentarycznym lub całościowym brakiem insuliny. Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę i jemu organizm zawdzięcza obniżanie poziomu glukozy we krwi. Równoważy działanie innego hormonu trzustkowego w postaci glukagonu – on ma na celu podnoszenie stężenia glukozy.

 

Dzięki insulinie komórki organizmu pobierają glukozę, a ta dostarcza koniecznej do funkcjonowania energii. Upośledzenie wydzielania insuliny przez trzustkę skutkuje w negatywny sposób wzrostem poziomu glukozy we krwi i jednoczesnym zahamowaniem jej transferu do komórek. Organizm odcięty od podstawowego źródła energii w postaci glukozy zmusza do działania inne rezerwy energetyczne - jak białka i tłuszcze - co ma efekt w formie posuwającego się wyniszczenia organizmu. Nadmiar glukozy wydalany jest w formie tzw. cukromoczu, a we krwi zaczynają powstawać związki wynikłe z przemiany glukozy (ciała ketonowe).

 

Typy cukrzycy

 

Możemy mówić o trzech typach cukrzycy:

 

-insulinozależna: rzadko występująca formą cukrzycy. Przyczyna tej choroby to przede wszystkim uszkodzenie komórek tworzących insulinę poprzez reakcję autoimmunologiczną organizmu, zapalenie trzustki wywołane różnymi czynnikami i dziedzictwo genetyczne.

 

-insulinoniezależna: dosyć powszechna u kotów. Powodowana jest odkładaniem się amyloidu w trzustce, a to uszkadza komórki mające za zadanie produkcję insuliny. Nadzwyczaj popularna u kotów otyłych i starych. Forma ta nie ma preferencji co do poszczególnych ras. Atakuje czworonogi praktycznie w każdym wieku - 1-19 lat (przy czym najczęściej w okolicach 8-13). Samce są bardziej zagrożone.

 

-cukrzyca wtórna: zwierzęta poddaje długotrwałej terapii lekami typu steroidowego i antykoncepcyjnego, popularne u kotów z nadczynnością tarczycy i kory nadnerczy oraz cierpiących na schorzenie znane jako akromegalia.

 

Objawy

 

Zaobserwować wśród kotów dotkniętych cukrzycą możemy cechy takie jak wzmożone pragnienie, nadzwyczajne oddawanie moczu, gwałtowny spadek masy ciała i większy apetyt. Nieobce są również syndromy pokroju braku apetytu, wymiotów, apatii, osowiałości, a nawet zaniku mięśni grzbietu. Okrywa włosowa staje się tłusta i pokryta łupieżem, powiększają się wątroba i nerki. Niezbyt często pojawiają się objawy neurologiczne jak chociażby opieranie kończyny na całej powierzchni stopy.

 

 

Dieta i leczenie

 

Wpierw konieczna będzie lekarska diagnoza. Weterynarz za pomocą badań takich jak RTG czy USG ustala faktyczne dolegliwości kota – bo objawy te łączą się z wieloma innymi chorobami – a następnie decyduje o terapii. Praktycznie zawsze jednak opiera się ona na insulinie i indywidualnych zaleceniach.

 

Właściciel powinien pilnować odpowiedniej diety swojego pupila. Konieczne są ustalone stałe pory karmienia i połączenie ich ze schematem podawania insuliny. Trzeba absolutnie odciąć kota od posiłków miękkich i wilgotnych. Zwierzę powinno być karmione jedzeniem o stałej wartości energetycznej, bogatym w białko, łatwostrawne węglowodany i włókno surowe (karmy spełniające te cechy oferują lecznice weterynaryjne, a więc nie będzie trudności z ich nabyciem).

O nas

logo-footer

Wszystko dla miłośników kotów. Wskazówki, porady i informacje dotyczące pielęgnacji kocich czworonogów. Zapraszamy!

Często czytane

Panleupoenia kotów
Białaczka kotów
Cukrzyca u kotów

Kot i ciąża
Nieuleczalny FIV u kotów
FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów
© Copyright dniplodne.info.pl All Rights Reserved.