Z ostatniej chwili

Kot i ciąża

Często kobiety wyczekujące narodzin dziecka unikają kontaktów z kotami, aby za wszelką cenę uniknąć zarażenia toksoplazmozą. Warto więc zweryfikować te obawy i uświadomić sobie to, czy zwykłe pogłaskanie kota niesie aż takie zagrożenie. Przedstawione tutaj informacje pochodzą od specjalisty.

Osobny artykuł poświęcony toksoplazmozie to cenne źródło informacji na temat tego schorzenia i zalecamy jego lekturę. W skrócie rzecz ujmując – chorobę tę wywołuje pierwotniak toksoplazma gondii, który należy do często spotykanych na całej kuli ziemskiej. Atakuje nie tylko człowieka i koty, ale też inne stworzenia. Tylko jednak koty są żywicielami ostatecznymi dla pasożyta, ponieważ to ich organizm umożliwia rozmnażanie się temu niepożądanemu pierwotniakowi. Inne zwierzęta to tylko żywiciele pośredni, dlatego też nasze skojarzenia wpierw biegną w kierunku kotów.

Choroba ta sprawia, że liczna rzesza kobiet unika kontaktu z kotami będąc w ciąży lub ją planując. Nie zaszkodzi zapoznać się z możliwymi okolicznościami zarażenia się pierwotniakiem. Przydatne powinny okazać się badania, a są już koniecznością, gdy w naszym otoczeniu przebywa pupil. Jeżeli w naszym organizmie znajduje się dostatecznie wysoki poziom przeciwciał, to ryzyko zarażenia się nie należy do dużych. Nie można jednak ignorować szansy na wprowadzenie do organizmu tego pasożyta, bo efekty jego działania mogą być bardzo poważne.

Omówmy sposób działania toksopazma gondii. Może on przedostać się przez łożysko i w ten sposób wnikać do płodu, a to powoduje olbrzymie komplikacje w okresie rozwojowym dziecka w brzuchu matki. Intensywność oraz moment ataku mogą prowadzić do szeregu konsekwencji:

-poronienie, spowodowane zakażeniem w pierwszym trymestrze ciąż

-przedwczesny poród

-obumarcie płodu

-zaburzenia rozwojowe płodu dotykające dziecka, jeżeli doszło do zakażenia w drugim lub trzecim trymestrze ciąży – to forma wrodzona toksoplazmozy

Źródła zarażenia

Źródła zarażenia toksoplazmozą mocno się od siebie mogą różnić, a mowa jest o:

-spożywaniu surowego, niespreparowanego mięsa (głównie wieprzowiny)

-bezpośrednim kontakcie z kotem i jego wydzielinami, głównie młodym

-jedzeniu nieumytych surowych warzyw i owoców

Co zrobić, aby przeciwdziałać możliwemu zakażeniu?

-przeprowadźmy testy na tokspolazmozę

-ograniczmy kontakt z kotem do minimum

-myjmy dokładnie warzywa i owoce przed konsumpcją

-myjmy też dłonie po każdorazowym zetknięciu się z kotem, a po zabawie wyczyśćmy dokładnie dom lub mieszkanie stosując standardowe środki czystości

-unikajmy bez wyjątków surowego mięsa

-kuwetę powinny czyścić inne osoby niż kobiety w ciąży lub ją planujące

Diagnostyka rozpoznawcza u ludzi polega na przeprowadzeniu izolacji form pasożytów z płynu mózgowo – rdzeniowego oraz zmodyfikowanych patologicznie węzłów chłonnych. Przeprowadza się również specjalistyczne testy biologiczne u zwierząt laboratoryjnych posiadających wrażliwość na toksoplazmozę. Zasadniczo przyjmuje się, że trzoda chlewna, a więc i wieprzowina odgrywają dużą rolę w zakażeniach toksoplazmozą u ludzi.

Jak leczyć?

Aby wyleczyć się z pierwotniaka toksoplazma gondii stosuje się sulfonamidy potencjalizowane oraz antybiotyki (jak przykładowo spiramycyna i klindamycyna). Przydatna jest też informacja o tym, że toksoplazmoza zamieszczona została w wykazie chorób zakaźnych zwierząt, które podlegają obowiązkowi ich zwalczania. Przypominamy raz jeszcze – kot to istotne źródło możliwego zachorowania, ale niejedyne. To bardzo ważna informacja.

O nas

logo-footer

Wszystko dla miłośników kotów. Wskazówki, porady i informacje dotyczące pielęgnacji kocich czworonogów. Zapraszamy!

Często czytane

Panleupoenia kotów
Białaczka kotów
Cukrzyca u kotów

Kot i ciąża
Nieuleczalny FIV u kotów
FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów
© Copyright dniplodne.info.pl All Rights Reserved.