Z ostatniej chwili

Linienie u kota

Wypadanie sierści u kotów jest czymś zupełnie powszechnym i normalnym. Kot linieje przynajmniej dwa razy na przestrzeni roku, zrzuca wtedy martwy włos i pozostawia go zazwyczaj na terenie całego domu czy mieszkania. Warto więc wiedzieć więcej o tym procesie – w tym to, jak sobie z nim prawidłowo poradzić.

 

Linienie to pozbywania się przez kota już zużytego włosa, aby na danym miejscu mogła wyrosnąć nowa okrywa włosowa. Wypadanie sierści u naszych pupili wiąże się chociażby ze zmianami pór roku – skoki temperatur oraz większa lub mniejsza ilość światła słonecznego to decydujące czynniki. Przed nadchodzącą zimą koty powiększają swoją okrywę włosową, co nadaje im nieco puchaty wygląd, ale przede wszystkim ratuje przed skutkami ochłodzenia. Okres intensywnego linienia wypada więc na wiosnę, kiedy czworonóg pozbywa się nadliczbowej sierści. Wtedy też kotom zaczyna naprawdę mocno wypadać sierść. Dostrzeżemy to na pewno – wystarczy spojrzeć na dywany czy meble. Co ważne, sytuacja wygląda nieco bardziej skomplikowanie wtedy, gdy kot przebywa jedynie na zamkniętym terenie przez praktycznie cały rok. Stała temperatura i bardziej ograniczony dostęp do światła słonecznego prowadzą do tego, że są one w stanie tracić sierść przez pełne dwanaście miesięcy. Linienie niekoniecznie musi przebiegać gwałtownie – może też mieć dłuższy, ale łagodniejszy przebieg.

 

Co należy zrobić?

 

Linienie to dla wielu z nas znienawidzony okres w trakcie opieki nad ulubieńcem. Dzień w dzień nasze meble, dywany i ubrania ozdabia sierść, a jedynym remedium okazuje się być cierpliwie czekanie na koniec tego okresu. Są jednak metody, które sprawią, że proces będzie przebiegał łagodniej. Najłatwiej będzie po prostu regularnie czesać zwierzę, bo to redukuje ilość martwego włosa, a co za tym idzie zapotrzebowanie na linienie na ciele kota.

 

Mamy też inne propozycje. Jedna z nich to kładzenie kawałka koca czy zużytego ubrania na miejscach, gdzie kot lubi spędzać czas przesiadując – tam zbierze się pokaźna ilość odrzucanej sierści. Warto też umieścić w swoim mieszkaniu tzw. szczotki narożne. Kot ociera się o nie, a na nich pozostaje martwy włos. Dzięki tym sposobom ochronimy dom przed niechcianymi fragmentami sierści na ubraniach i przedmiotach.

 

Opiekunowie kotów krótkowłosych powinni też mieć świadomość tego, że sierść ich kotów jest twarda i ostra. Sprawia to, że potrafi wbić się w różne obiekty. Lepsza będzie sytuacja właściciela długowłosego kota, ponieważ jego futro łatwiej zauważyć i posprzątać – takie zwierzę wymaga jednak częstszego czesania.

 

Pielęgnacja sierści kota

 

Wspomniane już regularne czesanie kota oraz podawanie mu dobrego pokarmu wzbogaconego o witaminy i minerały to absolutne podstawy. Właściwa dieta złożona z witamin A, C i E oraz biotyny i cynku poprawia nie tylko stan sierści czworonoga, ale też dodatnio odbija się na jego skórze.

 

Wypadanie sierści u kotów to nie zawsze jedynie wynik okresowych zmian na ciele zwierzęcia. Nieraz stres u zwierzęcia czy niewłaściwa karma prowadzą do irytującego nas rezultatu. Trzeba mieć się na baczności, gdy linienie dotyka tylko niektórych części ciała czworonoga – to czasem objaw choroby. Wtedy należy udać się weterynarza, aby wykluczyć taką możliwość. Jeżeli nie dochodzi do takich sytuacji, to nie ma najmniejszych powodów do tego, aby wypadanie sierści miało nas w jakimkolwiek stopniu niepokoić – to proces równie naturalny co na przykład jedzenie czy inne podstawowe funkcje dla ulubieńca.

O nas

logo-footer

Wszystko dla miłośników kotów. Wskazówki, porady i informacje dotyczące pielęgnacji kocich czworonogów. Zapraszamy!

Często czytane

Panleupoenia kotów
Białaczka kotów
Cukrzyca u kotów

Kot i ciąża
Nieuleczalny FIV u kotów
FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów
© Copyright dniplodne.info.pl All Rights Reserved.