Z ostatniej chwili

Łupież u kota

Łupież to objaw oznaczający problemy ze skórą. Zazwyczaj powstaje na skutek zbyt dużego złuszczania się naskórka w postaci łusek, dzięki czemu przypomina znany nam łupież w postaci brzydkich „paprochów’’, wmieszanych między włosy jak na okrywie włosowej. Nieraz z takim łupieżem łączy się łojotok – a więc nadmierne wydzielanie łoju przez odpowiedzialne za niego gruczoły. Mowa o substancji budzącej skojarzenia z woskiem, która znajduje się u zdrowych kotów na skórze i ma zabezpieczać przed niebezpiecznie większym wzrostem bakterii i grzybów.

 

Przyczyny

 

Łupież u kotów nie ma niestety jednorodnej przyczyny. Szczęśliwie tylko część z nich wymaga konsultacji z weterynarzem, a sporo z nich daje się rozwiązać dzięki starannej opiece z naszej strony. Na przebieg złuszczania naskórka wpływa wiele nieprawidłowości, które łatwo jest pogrupować na kilka typów. Mowa o niewłaściwej diecie bez dostatecznej ilości pożytecznych kwasów tłuszczowych omega 3, co przekłada się na wysychanie naskórka i złuszczanie. Dobrym sposobem oceniania jakości karmy okazuje się być stan kociego futra. Łupież może wystąpić właśnie jako symptom niedoboru, ale też jako reakcja alergiczna na konkretny rodzaj karmy lub produkt pielęgnacyjny do ciała pupila.

 

Spadek elastyczności skóry i wynikające z tego przesadne łuszczenie się naskórka to skutek również odwodnienia wynikłego z biegunki lub wymiotów oraz ewentualnego zbyt ciepłego otoczenia. Nawet zwykłe różnice temperatur czy pora roku czasem okazują się być przyczyną łupieżu. Obrazowo rzecz ujmując - w zimie powietrze w mieszkaniu jest mniej wilgotne niż w innych porach roku, a lato to czas, kiedy kot może za długo przebywać na słońcu, co w najgorszym wypadku skutkuje poparzeniem skóry i wystąpieniem łupieżu.

 

Łupież u czworonoga często jest efektem chorób spowodowanych przez polujące latem pasożyty zewnętrznej natury. Pchły, wszoły czy roztocza reprezentujące chociażby typ Cheyletiella blakei – (tzw. ‘’łupież wędrujący’’) albo nużeńce i swędzik jesienny to główne wywołujące łupież przyczyny tego typu.

 

Co robić?

 

W pierwszej kolejności właściciel powinien zadbać, aby kot w każdej chwili dysponował dostępem do świeżej wody. Skutkuje to odpowiednią elastycznością skóry i uniemożliwia jej przesuszeniu. Odpowiednia dieta oraz dobra jakość karmy to rzeczy na tyle oczywiste, że nie trzeba nawet o nich wspominać.

 

Jeżeli poruszyliśmy już temat karmy, to łupież wywołany nieprawidłowo zbilansowaną dietą eliminuje się zmieniając pokarm na taki, który rekomendowany jest przez lekarza weterynarii. Prawidłowo dobrany pokarm dla kotów zawiera między innymi białko, dobrej jakości tłuszcze, małą ilość węglowodanów i sporo witamin oraz mikroelementów (np. dieta typu BARF). Zwłaszcza koty jedzące tylko suchą karmę zyskają na suplementacji preparatami z kwasami omega 3 lub olejem z ryb. W widoczny sposób polepszą kondycję skóry i ograniczą, a nawet całkowicie zakończą kwestię łupieżu u czworonoga. Jeżeli mamy do czynienia ze skutkiem działania pasożytów, to wtedy nie obędzie się przez zalecanych przez weterynarza specjalistycznych środków.

 

Warto też wiedzieć o tym, co należy robić, aby zapobiegać łupieżowi – przyda się zadbanie o to, aby powietrze nie było przesadnie wysuszone. Sprzyja bowiem wtedy pojawianiu się złuszczenia. Wyczesywanie sierści także dodatnio wpływa na stan futra pupila. Ostatnia z rad to zakup preparatu odstraszającego pasożyty – pozwala uchronić zwierzę przed inwazją pcheł czy wszołów.

O nas

logo-footer

Wszystko dla miłośników kotów. Wskazówki, porady i informacje dotyczące pielęgnacji kocich czworonogów. Zapraszamy!

Często czytane

Panleupoenia kotów
Białaczka kotów
Cukrzyca u kotów

Kot i ciąża
Nieuleczalny FIV u kotów
FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów
© Copyright dniplodne.info.pl All Rights Reserved.