Z ostatniej chwili

Łysienie u kotów

Koty pozbywają się i zyskują nową okrywę włosową zazwyczaj dwa razy w roku. Gorzej jednak, gdy nasze zwierzęta gubią sierść nagminnie, bo wtedy często mam do czynienia z łysieniem u kota. Warto więc wiedzieć, co powoduje taką sytuację i jak jej zapobiegać. Najlepiej podzielić łysienie i informacje na jego temat zależnie od obszaru występowania.

 

Łysienie w okolicach pyszczka i ogona

 

Sytuacja, w której kot traci sierść na pyszczku i w okolicach oczu najpewniej stanowi skutek zaatakowania go przez pasożyty zewnętrzne. Mają one szerokie spektrum działania i wiele odmian jak chociażby świerzbowiec czy nużyca skóry, która zwykle przebiega bez świądu,ale jest szkodliwa dla włosów naszego pupila i powoduje łysienie. Inny groźny dla włosów czynnik w okolicach pyszczka to łojotok.

 

Zalegające złogi tłuszczu na skórze potrafią zatykać mieszki włosowe, a to blokuje proces odnowy okrywy włosowej i jednocześnie przerzedza sierść kota. Zwykle takie łysienie, wywołane właśnie przez łojotok, objawia się na podbródku kota oraz jego ogona.

 

Jednak nie tylko wymieniony już łojotok sprawi, że ogon kota traci uwłosienie. Powodują ten problem także zmiany hormonalne. Wynikają one między innymi z niedoczynności tarczycy czy nadczynności kory nadnerczy. Kocice po sterylizacji mają skłonność do zmian hormonalnych skutkujących łysienie nie tylko na ogonie, ale i w okolicach brzucha.

 

Łysienie kota na brzuchu

 

Jednak zmiany hormonalne nie wyczerpują dostępnych przyczyn braku włosów na brzuchu. Łysienie w okolicach brzucha nieraz wywołują alergie zarówno pokarmowe, jak i wziewne. Alergie u pupili sprowadzają się w wielu przypadkach do nadmiernego wylizywania sierści oraz podgryzania skóry, a to negatywnie odbija się na futrze. Stres to inna rzecz, która źle odbija się na całej kondycji kota – w tym jego wyglądzie zewnętrznym. Koty źle reagują na nagłe i większe zmiany w swoim otoczeniu, więc całkowity remont domostwa lub przeprowadzka prowadzą do nadzwyczaj „emocjonalnej” reakcji czworonoga.

 

Łysienie na grzbiecie i po bokach ciała

 

Atopia - jedna z alergii wziewnych - prowadzi do wypadania włosów u kota w bocznych rejonach jego ciała. Inna przyczyna łysienia po bokach to opisywane już zmiany hormonalne, a w skrajnym wypadku nowotwór jąder oraz jajników.

 

Zanik sierści na grzbiecie pupila to przede wszystkim wynik zmiany stanu psychicznego kota. Nie chodzi jednak jedynie o wspomniany już stres, ale nawet depresję. Wyłysienia na grzbiecie to nieraz skutek ataku pcheł, a ściślej ich śliny. Drażni zwierzę powodując świąd, a ono drapiąc się pozbywa się również włosów.

 

Jak leczyć?

 

Nie wolno ignorować kwestii wypadania sierści u kotów. Zbyt częsta utrata okrywy włosowej niż okresowe linienie to powód, aby sprawdził to weterynarz. Zbada on przyczyny łysienia i wybierze kurację zapobiegającą temu procesowi. Dobrze będzie, jeżeli też przeprowadzi testy na obecność grzyba w skórze, zrobi diagnostykę hormonalną i wykona badania histopatologiczne. Pozwoli to na dokładność przy tropieniu przyczyny.

 

Należy też pozbyć się znanych nam już przyczyn złego stanu zwierzęcia. Wykluczenie źródła stresu może okazać się dla czworonoga zbawienne, a możemy sobie w tym skutecznie pomóc za pomocą specjalnych, kocich feromonów. W przypadku alergii pokarmowej rozsądnie zakupić specjalne karmy dla alergików i upewnić się, że dobrze współgrają z porostem futra u kota – trzeba mieć świadomość, że proces ten potrwa około sześciu tygodni, co wymaga pewnej dozy cierpliwości.

O nas

logo-footer

Wszystko dla miłośników kotów. Wskazówki, porady i informacje dotyczące pielęgnacji kocich czworonogów. Zapraszamy!

Często czytane

Panleupoenia kotów
Białaczka kotów
Cukrzyca u kotów

Kot i ciąża
Nieuleczalny FIV u kotów
FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów
© Copyright dniplodne.info.pl All Rights Reserved.