Z ostatniej chwili

Przyczyny posikiwania u kotów

Koty to pupile wyróżniający się pośród innych domowych zwierząt nadzwyczajną czystością. Regularnie czyszczą swoje ciało, a swoje potrzeby fizjologiczne szczęśliwie dla nas zazwyczaj załatwiają do kuwety, a potem dokładnie zasypują odchody przy pomocy piasku lub żwirku. Niekiedy jednak kot zaniedbuje ten dobry zwyczaj i zaczyna wydalać mocz w bardzo różnych, niespodziewanych przez nas miejscach. Budzi to w nas pewne obawy o stan jego zdrowia. Przyczyny tego dziwnego zachowania mogą być zróżnicowane, dlatego też warto się z nimi zapoznać.

 

Stany zapalne pęcherza i dolnych dróg moczowych

 

Zbyt częste parcie na potrzebę defekacji sprawia, że kot przestaje pamiętać o obowiązku dotarcia do kuwety i pozbywa się moczu w miejscu, w którym przebywa. Tym, co zwraca naszą uwagę jest to, że kot pozbywa się jedynie niewielkich ilości substancji przy takich niekontrolowanych momentach. Ból towarzyszący sikaniu przy zapaleniach pęcherza i dolnych dróg moczowych również sprawia, że kot kojarzy tę czynność z czymś nieprzyjemnym, a w konsekwencji unika miejsca, gdzie zawsze ją załatwia. Przy zapaleniach koty niekiedy preferują pozostawianie moczu na miękkich przedmiotach takich jak koce, kanapy czy ubrania położone na podłodze. Przy takim typie dolegliwości mocz może być zabarwiony krwią. Jasnym staje się więc dla nas to, że bywają chwile, kiedy nadmierne oddawanie moczu niepokoi i wymaga interwencji lekarza weterynarii.

 

Nieodpowiednia jakość kuwety

 

Zdarza się też tak, że kuweta z pewnych powodów zwyczajnie kotu nie odpowiada i „protestuje” przeciwko korzystaniu z niej, dopóki czegoś w niej nie zmienimy. Potrafi to efekt jej zbytniego już zabrudzenia, nieodpowiedniej budowy – bo koty w dużej mierze wolą unikać kuwet zamkniętych. Zmiana piasku czy żwirku wpływa również na bardzo wyczulone kocie zmysły i je dezorientuje. Nawet niewłaściwa lokalizacja zniechęca pupila: gdy jest zbyt blisko posłania czy miski z jedzeniem lub jej umiejscowienie nie spełnia wymagań kota (nie lubią one zbyt uczęszczanych miejsc). Umycie kuwety silnym detergentem – ze względu na wspomniane już postrzeganie zmysłami otoczenia – sprawia, że kot zaniepokojony zmianą woli nie ryzykować i wybrać sobie nasze meble czy podłogę.

 

Przyczyny psychiczne

 

Częste oddawania moczu – także poza kuwetą – to w wielu przypadkach odpowiedź kota na przerastające go bodźce czy sytuację zewnętrzną. Kot jest w stanie popaść w stan stresu na skutek rzeczy, które dla nas są czymś normalnym: goście, nowy mieszkaniec, remont i dźwięki za ścianą czy przejściowa samotność. Pupil wręcz traktuje defekację jako sposób komunikacji ze swoim posiadaczem – wydaje substancję o intensywnym zapachu w miejscach, gdzie możemy go poczuć, a więc przykładowo na kanapie.

 

Rujka

 

Jeżeli kotka nie została wysterylizowana, to pod wpływem estrogenu pojawia się u niej lekkie zapalenie pochwy na skutek jej rozpulchnienia, co sprzyja nielubianemu przez nas rezultatowi w postaci częstego oddawania moczu, w dodatku niekoniecznie do kuwety.

 

Znakowanie moczem

 

Koty to stworzenia, które lubią dawać znać innym zwierzętom, że dany teren należy do nich. W celu czworonóg przeważnie przebiera tylnymi nogami, wymachuje ogonem i pozostawi niewielką ilość moczu na pionowej powierzchni, aby zostawić na niej ślad zapachowy. Standardowe miejsca znakowania w ten sposób to drzwi, zasłony, okna, okolice klapek dla kotów, sprzęt elektryczny wraz z torbami z zakupami i workami ze śmieciami. Do takich zachowań pupili prowokuje świadomość istnienia innego kota w pobliżu.

O nas

logo-footer

Wszystko dla miłośników kotów. Wskazówki, porady i informacje dotyczące pielęgnacji kocich czworonogów. Zapraszamy!

Często czytane

Panleupoenia kotów
Białaczka kotów
Cukrzyca u kotów

Kot i ciąża
Nieuleczalny FIV u kotów
FIP – zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów
© Copyright dniplodne.info.pl All Rights Reserved.